Saç Sırları

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinin birçok muhtemel sebebi vardır. Bunlara beslenme biçimi, mineral eksikliği, ilaçlar, ciddi düzeyde stres ya da hastalık, kirlilik ve genetik yapın dâhildir. İnsan nüfusunun üçte biri saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır ve bu üçte birin binlercesi kadındır Saç dökülmesi genetik yapında varsa ya da elinde olmayan sebeplerden ötürü saç dökülmesi yaşıyorsan bunu önlemenin garanti bir yolu yoktur. Ancak saçını en iyi durumda tutmak için onunla gerektiği kadar ilgilenerek elinden gelenin en iyisini yapabilirsin. Bu ilginin önemli bir göstergesinide HAIR CARE SERUM ve VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO kullanarak gösterebilirsiniz. Formülündeki zengin içerik sayesinde saçınıza gereken ilgiyi gösterebilirsiniz.

 

YÖNTEM 1

SAÇINA ZARAR VERMEKTEN KAÇINMAK


1
 Saç kurutma makinesi kullanımını sınırla.
Isı, saç proteinlerini güçsüzleştirir. Saçın sürekli ısınması ve kurutulması saç tellerinin güçsüzleşip kırılmasına, dolayısıyla da saç dökülmesine neden olabilir. Aksi takdirde saç dökülmesi sorunu ortaya çıkmayabilirdi. Saçının kendiliğinden kuruması, onun için en iyisidir. Öyleyse saç kurutma makinesi kullanma ve saçlarının kendi kendine kurumasını sağla.

Saçına ısı veren diğer cihazlar arasında saç maşası, elektrikli saç fırçası ve saç düzleştirici sayılabilir ve bunlar da saçına aynı şekilde zarar verir.
Isıtıcılı aletler kullanıyorsan dikkatli ol çünkü sürekli yanan saç derisi, saç köklerine kalıcı hasar verebilir.
Saç kurutma makinesi kullanımını ile yıpranmış saçlarınızı HAIR CARE SERUM ve VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO kullanarak doğal haline kavuşturabilirsiniz.


2
 Perma yaptırmaktan kaçın.
Perma kimyasal düzleştirme ya da kimyasal saç kıvırma işlemine denir. Bu işlemler saçına zarar verebilir. Özellikle saçının iç bağlarını kırar, sonra yeniden şekillendirerek saçını düzleştirir veya kıvırır. Bu işlem saçını güçsüzleştirir; cansız, kuru ve kırılgan hâle getirir. Aşırı kurutma işlemi ve kırılan saçlar zaman içinde saç dökülmesine sebep olur. HAIR CARE SERUM ve VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO kullanarak yıpranmış ph’ı değişmiş saçınızı doğal haline getirebilirsiniz.


3
 Boya ve kimyasal ürünler kullanmayı bırak.
Saçı renklendiren kimyasalları sık kullanmak, saçın ciddi zarar görmesi riskini artırır. En fazla dört ila altı haftada bir saçını boya. Saçın ağarmaya başladığında saçını boyamaktansa renginin griye dönmesine izin vermen saçın için yapacağın en iyi şey olur. HAIR CARE SERUM ve VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO içeriğindeki zengin içerik ile saçınızı besleyip koruyabilirsiniz.


4
 Saçını ağartma.
Kimyasallar, saçını ağartırken üst deriye nüfuz eder ve bu, saçına doğal rengini veren maddeyi yok eder. Bunu yaparak saçının yapısını değiştirmiş olursun ve saçın zarar görmeye daha elverişli olur. Saçını güçsüzleştirirsin. Ağartma ile birlikte yapılan fön ve saç şekillendirme işlemi saçına tam anlamıyla zarar verebilir.


5
 Saçını çok sıkı bağlama.
Bazı saç şekillerinde saçını sıkı bağlaman gerekir, her gün kullanıldığında saç lastikleri ve tokalar saç dökülmesine sebep olabilir. Örneğin sıkı bağlanmış atkuyruğu, sıkı örülmüş örgüler, Afrika örgüsü (cornrows) ve saç örgüleri her gün yapıldığında önemli düzeyde saç dökülmesine yol açabilir. Saçı sıkıca bigudiye, özellikle de ısıtılmış bigudiye sarmak daha fazla saç dökülmesine sebep olabilir.
Saçı çok sıkı bağlamaktan kaynaklanan saç dökülmesi tıpta “traksiyon alopesi” olarak adlandırılır. Saç dökülmesinin sebebi bu olduğu için bu durum tamamen önlenebilir! HAIR CARE SERUM ve VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO kullanarak yıpranmış saçınızı besleyip eski doğal haline döndürebilirsiniz.

 

YÖNTEM 2

SAÇINA SÜREKLİ BAKIM YAPMAK


1
 Saçını hafif bir şampuanla yıka.
Saç yıkamak saçının ve saç derisinin temiz olmasını sağlayarak (saç dökülmesine sebep olabilecek enfeksiyonları önleyerek) saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Saçını her gün yıkamamalısın çünkü şampuan saçındaki doğal yağların gitmesine sebep olabilir. En fazla iki günde bir yıkamaya çalış. Hafif bir şampuan kullandığında temiz saç, kirli saça kıyasla daha hacimli görünecektir. Kirli olduğunda saç, temiz saça kıyasla yağlı ve hacimsiz görünür. Saçınızı HAIR CARE SERUM ve VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO kullanarak yıkayarak doğal hafif sampuan ve saç serumu kullanmış olursunuz ve saçınızın ihtiyacı olan maddeleride giderebilirsiniz.


2
 Saç tipine uygun bir şampuan seç.
İyi bir şampuan, sağlıklı saçlara sahip olmana gerçekten yardım edebilir.
Saçın hacimli görünmesini sağlayan protein ile güçlendirilmiş şampuanlar ve saç kremleri saçı geçici olarak yumuşatır ve kalınlaştırır. Çünkü bunlar saç gövdesindeki boşlukları doldurur ancak zarar görmüş saçı onarmaz. Bu yüzden saçın ihtiyacı olan vitaminleri minareleri içeriğinde bulunduran HAIR CARE SERUM ve VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO kullanmanız saçınıza yapacağınız büyük bir yatırım olacaktır.


3
 Kaliteli bir saç fırçası kullan.
Saçını tarama şeklin, saçını büyük ölçüde etkileyebilir. Doğal liflerden yapılmış yumuşak bir saç fırçası kullan ve yukarıdan aşağı doğru tarama, alttan dışa doğru tara. Saçını tararken olabildiğince nazik ol ve saçını çok sert şekilde çekme.
Saçın ıslakken saç fırçası kullanmaktan kaçın, bunun yerine tarak kullan.


4
 Saç derisine masaj yapmayı dene.
Besleyici bir serum olan HAIR CARE SERUM kullanarak doğallığını kaybetmiş saç derisine yapılan masaj, saç derisinin yüzeyine ve saç köklerine gelen kanın akışını hızlandırır. Saç derisini ovarak masaj yapmak deriyi ısıtır ve oradaki dolaşımı artırır. Yani saç köklerindeki hücreler yeterince beslenir ve sonuç olarak saçın büyüme potansiyeli artar.
Saç derisine yapılan masaj senin de rahatlamanı sağlar, bu rahatlama tüm bedensel fonksiyonlarını etkiler.

 

İPUÇLARI

  • Saçının güneş ışığına aşırı maruz kalmasından kaçın.
  • Saç şekillendirme jelleri ve benzer ürünleri kullanmaktan kaçın. Çünkü bunlar saç dökülmesini, saç kırılmasını ve günlük bazda saçın yıpranmasını artırır.
  • Hafif şampuanları ve saç kremlerini tercih et. Bunlar saçın için daha yumuşaktır ve saçının genel durumunu daha iyi bir hâle getirir. Aynı zamanda özellikle deodorant içeren sert sabunları kullanma çünkü bunlar saç derisine zarar verir.
  • Çölyak hastalığı saç dökülmesine sebep olabilir, eğer bu konuda bir endişen varsa doktora görün.
  • Hastalıklar (tiroit hastalığı gibi) ve antibiyotik kullanımı saç dökülmesine sebep olabilir. Dolayısıyla sağlığını korursan bunların saçına yaptığı etkileri önleyebilirsin.
  • İnsanlar günde 100 saç teli döker. Aslında saçların çoğu sen duş alana, küvette yıkanana kadar dökülmez. Normalden fazla saç dökülmesi yaşıyorsan, henüz seyrekleşmeler görülmese bile, bu endişelenmen için bir sebep olabilir.
  • Saçını açık bırakarak uyumaktansa gevşek şekilde örüp uyumak daha iyi olur. Bu sayede uyku esnasında kıpırdayıp dönerken daha az saç dökülür.
  • Hamileysen ve doğum sonrası saç dökülmesi yaşıyorsan paniğe kapılma. Hamilelik sonucu oluşan saç dökülmesi korkutucu olabilir ama bu durum hamilelikle birlikte saç kaliteni ve hatta gürlüğünü değiştiren hormonal değişiklerin doğal bir sonucudur. Saç dökülmesi, hormon seviyelerinin eski hâline dönmeye başladığının işaretidir. Doğum sonrası oluşan saç dökülmesinden sonra saçlar genellikle birkaç ay içinde yeniden çıkar.
  • Duştan yarım saat önce HAIR CARE SERUM kullanınız. Duşta saçınızı VITAMIN & MINERAL COMPLEX HAIR SHAMPOO ile yıkayabilirsin. Bu, saç derinde saçların uzamasına destek olacaktır, ayrıca saçını daha da kuvvetlendirecektir.